Skip to content

15 East Tuna Way(Unit C0102)Lavallette, NJ 08735

Built 1925

Owner
---
Last Sale Price
$995,000
Last Sale Date
Apr 21, 2025

Property Information

Block935
Lot20.02
QualifierC0102
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class39
Description3F
Dwellings1
ZoningR40B
Sq Footage1,862
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$975,000
78%
Improvement Value:$277,500
22%
Total Assessment$1,252,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,808+5.2%
2024$21,681+16.8%
2023$18,567+0.4%
2022$18,486+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$995,000
Sq Ft1,862DeedBook 19991, Page 550Recorded4/24/2025

Property Sale

Sale
$975,000
Sq Ft1,862DeedBook 19130, Page 1474Recorded8/11/2022

Property Sale

Sale
$830,000
DeedBook 16389, Page 826

Property Built

Built

Year Built: 1925