Skip to content

13 West Rutherford LaneLavallette, NJ 08735

Built 1945

Last Sale Date
Jan 13, 2024

Property Information

Block944.28
Lot28
QualifierD0040
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1052

Building Details

Building Class18
Description1.5F
Dwellings1
ZoningSMF
Sq Footage573
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:$127,500
100%
Total Assessment$127,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,322+5.2%
2024$2,207+101.6%
2023$1,095+0.4%
2022$1,090+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1945