Skip to content

309 Brinley AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1950

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Jul 2, 2020

Property Information

Block978
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1081

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage840
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
68%
Improvement Value:$129,400
32%
Total Assessment$404,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,364+5.2%
2024$7,000+6.3%
2023$6,588+0.4%
2022$6,559+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$495,000

From:

To:

Sq Ft840DeedBook 18000, Page 715Recorded8/10/2020

Property Sale

SaleMulti
$411,000
DeedBook 14838, Page 398

Property Sale

SaleMulti
$415,000
DeedBook 12399, Page 1800

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 5235, Page 711

Property Built

Built

Year Built: 1950