Skip to content

312 Haag AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2013

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 22, 2007

Property Information

Block978
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1081

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,100
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
54%
Improvement Value:$235,000
46%
Total Assessment$510,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,287+5.2%
2024$8,828+20.0%
2023$7,357+0.4%
2022$7,325+4.5%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

SaleMulti
$310,000
DeedBook 11015, Page 1477

Property Sale

SaleMulti
$67,000
DeedBook 4101, Page 522