Skip to content

2035 Bay BlvdSeaside Heights, NJ 08751

Built 1958

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Dec 18, 2018

Property Information

Block984
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1081

Building Details

Building Class21
Description1F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,121
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$555,000
57%
Improvement Value:$421,700
43%
Total Assessment$976,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,786+5.2%
2024$16,907+32.2%
2023$12,791+0.4%
2022$12,734+6.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft1,121DeedBook 17374, Page 1791Recorded2/4/2019

Property Sale

Sale
$39,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1958