Skip to content

228 Durborow AvenueToms River, NJ 08753

Built 2007

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 19, 2001

Property Information

Block986
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1081

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,440
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
47%
Improvement Value:$276,100
53%
Total Assessment$521,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,489+5.2%
2024$9,020+17.3%
2023$7,690+0.4%
2022$7,657+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2007