Skip to content

210 Second AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2017

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Jun 27, 1989

Property Information

Block990
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1081

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,688
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
43%
Improvement Value:$330,800
57%
Total Assessment$575,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,485+5.2%
2024$9,967+12.6%
2023$8,855+0.4%
2022$8,816+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4769, Page 820