Skip to content

2051 Baltimore AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2016

Last Sale Price
$118,000
Last Sale Date
Apr 28, 1998

Property Information

Block980
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1081

Building Details

Building Class19
Description1F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,692
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
41%
Improvement Value:$354,100
59%
Total Assessment$599,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,910+5.2%
2024$10,370+10.1%
2023$9,416+0.4%
2022$9,375+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

SaleMulti
$118,000
DeedBook 5573, Page 464