Skip to content

2026 Baltimore AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1952

Last Sale Price
$162,000
Last Sale Date
Dec 19, 2000

Property Information

Block990
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1081

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage636
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
66%
Improvement Value:$128,300
34%
Total Assessment$373,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,798+5.2%
2024$6,462+19.1%
2023$5,423+0.4%
2022$5,400+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 10265, Page 765

Property Built

Built

Year Built: 1952