Skip to content

201 Durborow AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1974

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Sep 9, 2021

Property Information

Block990
Lot375
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1081

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,200
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
59%
Improvement Value:$191,200
41%
Total Assessment$466,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,490+6.2%
2024$7,994+26.2%
2023$6,335+0.4%
2022$6,307+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft1,200DeedBook 18794, Page 1118Recorded11/26/2021

Property Built

Built

Year Built: 1974

Property Sale

Sale
$6,500
DeedBook NaN, Page NaN