Skip to content

31 Dover AvenueToms River, NJ 08753

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 31, 2006

Property Information

Block992
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1082

Building Details

Building Class47
Description2F
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage3,278
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$577,000
51%
Improvement Value:$561,400
49%
Total Assessment$1,138,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,730+5.2%
2024$19,706+13.0%
2023$17,445+0.4%
2022$17,368+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$237,500
DeedBook 5651, Page 991

Property Sale

Sale
$192,500
DeedBook 5128, Page 470

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 4553, Page 801

Property Built

Built

Year Built: 1965