Skip to content

18 Dover AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2015

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 24, 2025

Property Information

Block992
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1082

Building Details

Building Class19
Description2F
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage2,995
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$487,000
50%
Improvement Value:$486,600
50%
Total Assessment$973,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,729+5.2%
2024$16,853+10.9%
2023$15,200+0.4%
2022$15,134+4.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 15502, Page 1297