Skip to content

313 Shuster AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1952

Owner
---
Last Sale Price
$790,000
Last Sale Date
Jan 20, 2026

Property Information

Block997
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1081

Building Details

Building Class19
Description1F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,326
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$245,000
45%
Improvement Value:$302,500
55%
Total Assessment$547,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,970+5.2%
2024$9,477+42.1%
2023$6,668+0.4%
2022$6,639+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$790,000
Sq Ft1,326DeedBook 20269, Page 1834Recorded1/29/2026

Property Sale

SaleMulti
$66,000
DeedBook 3948, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 1952