Skip to content

312 Third AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1987

Owner
---
Last Sale Price
$780,000
Last Sale Date
Jul 31, 2025

Property Information

Block997
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1081

Building Details

Building Class19
Description2F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,152
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$245,000
48%
Improvement Value:$267,100
52%
Total Assessment$512,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,325+5.2%
2024$8,864+42.3%
2023$6,227+0.4%
2022$6,200+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$780,000
Sq Ft1,152DeedBook 20092, Page 1329Recorded8/5/2025

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5382, Page 110

Property Built

Built

Year Built: 1987