Skip to content

2256 Whitesville RoadToms River, NJ 08755

Built 1965

Owner
---
Last Sale Price
$890,000
Last Sale Date
Oct 31, 2025

Property Information

Block99
Lot744
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR800
Sq Footage2,094
Acreage1.98

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$249,200
48%
Improvement Value:$269,800
52%
Total Assessment$519,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,456+5.3%
2024$8,984+8.3%
2023$8,293+0.5%
2022$8,256+4.7%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$890,000
Sq Ft2,094DeedBook 20183, Page 1641Recorded11/3/2025

Property Sale

Sale
$460,000
Sq Ft2,094DeedBook 18470, Page 871Recorded5/11/2021

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 12134, Page 1449

Property Sale

Sale
$216,000
DeedBook 10181, Page 1599

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5540, Page 785

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 4679, Page 768

Property Built

Built

Year Built: 1965