Skip to content

20 Conor RoadJackson, NJ 08527

Built 2002

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Sep 27, 2016

Property Information

Block11602
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page116

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,479
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$343,000
34%
Improvement Value:$662,100
66%
Total Assessment$1,005,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,792+3.5%
2024$14,294+3.2%
2023$13,846+1.3%
2022$13,663+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000

From:

To:

Sq Ft3,479DeedBook 16525, Page 195Recorded9/29/2016

Property Sale

Sale
$598,000
DeedBook 13150, Page 1414

Property Sale

Sale
$384,425
DeedBook 11239, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 2002