Skip to content

116 Cedar Swamp RoadJackson, NJ 08527

Built 1980

Last Sale Price
$175,500
Last Sale Date
Jul 30, 2001

Property Information

Block11901
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page119

Building Details

Building Class17
Description1SFR
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,248
Acreage1.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$201,200
37%
Improvement Value:$343,500
63%
Total Assessment$544,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,510+3.6%
2024$5,321+3.4%
2023$5,146+1.4%
2022$5,074+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$175,500
DeedBook 10498, Page 361

Property Sale

Sale
$125,900
DeedBook 5506, Page 690

Property Sale

Sale
$140,425
DeedBook 4742, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 1980