Skip to content

9 Summerhill AvenueJackson, NJ 08527

Built 2000

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 24, 2025

Property Information

Block1206
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage4,853
Acreage0.79

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$437,900
40%
Improvement Value:$656,800
60%
Total Assessment$1,094,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,695+3.9%
2024$13,175+4.0%
2023$12,665+1.4%
2022$12,490+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$925,000
Sq Ft3,253DeedBook 19080, Page 886Recorded6/27/2022

Property Sale

Sale
$485,000

From:

To:

Sq Ft3,253DeedBook 16770, Page 1175Recorded6/15/2017

Property Sale

Sale
$298,490
DeedBook 10241, Page 1011

Property Built

Built

Year Built: 2000