Skip to content

24 Georgian BoulevardJackson, NJ 08527

Built 1972

Last Sale Price
$122,500
Last Sale Date
Apr 1, 1999

Property Information

Block12906
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page129

Building Details

Building Class17
Description1SFR1AG
Dwellings1
ZoningR9
Sq Footage1,380
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,000
50%
Improvement Value:$230,400
50%
Total Assessment$461,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,411+4.1%
2024$6,158+4.2%
2023$5,910+1.5%
2022$5,825+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$122,500
DeedBook 5683, Page 270

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5061, Page 476

Property Built

Built

Year Built: 1972