Skip to content

11 Tilford StreetJackson, NJ 08527

Built 1979

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 21, 2002

Property Information

Block12909
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page129

Building Details

Building Class17
Description1SFR1AG
Dwellings1
ZoningR9
Sq Footage1,218
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,000
44%
Improvement Value:$298,600
56%
Total Assessment$529,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,741+4.0%
2024$6,485+4.0%
2023$6,234+1.4%
2022$6,148+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5590, Page 697

Property Built

Built

Year Built: 1979