Skip to content

603 Goldthread CourtJackson, NJ 08527

Built 1988

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 10, 2014

Property Information

Block8001
Lot51039
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class35
Description1.5SFO
Dwellings1
ZoningMF
Sq Footage1,219
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
59%
Improvement Value:$118,200
41%
Total Assessment$288,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,549+3.9%
2024$4,377+2.0%
2023$4,290+2.0%
2022$4,207+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 15950, Page 1089

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 11965, Page 1317

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook 10626, Page 1634

Property Sale

Sale
$90,964
DeedBook 4845, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 1988