Skip to content

41 Laurelton AvenueJackson, NJ 08527

Built 1949

Last Sale Price
$106,000
Last Sale Date
May 7, 1993

Property Information

Block12914
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page129

Building Details

Building Class17
Description2SF21AG
Dwellings1
ZoningR9
Sq Footage1,690
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,000
50%
Improvement Value:$235,500
50%
Total Assessment$466,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,420+3.9%
2024$6,176+4.0%
2023$5,937+1.4%
2022$5,855+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 5065, Page 877

Property Built

Built

Year Built: 1949