Skip to content

46 Castle AvenueJackson, NJ 08527

Built 1955

Last Sale Price
$317,000
Last Sale Date
Jul 28, 2020

Property Information

Block12914
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page129

Building Details

Building Class17
Description2SF21AG
Dwellings1
ZoningR9
Sq Footage1,690
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,000
44%
Improvement Value:$289,700
56%
Total Assessment$520,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,165+3.9%
2024$6,893+4.0%
2023$6,626+1.4%
2022$6,535+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$317,000

From:

To:

Sq Ft1,690DeedBook 18028, Page 1965Recorded8/28/2020

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 13927, Page 47

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 12843, Page 83

Property Built

Built

Year Built: 1955