Skip to content

17 Castle AvenueJackson, NJ 08527

Built 1953

Last Sale Price
$253,500
Last Sale Date
Mar 11, 2005

Property Information

Block12920
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page129

Building Details

Building Class17
Description1SFR
Dwellings1
ZoningR9
Sq Footage1,074
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,000
48%
Improvement Value:$250,100
52%
Total Assessment$481,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,505+3.9%
2024$6,258+4.0%
2023$6,016+1.4%
2022$5,933+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$253,500
DeedBook 12522, Page 1261

Property Built

Built

Year Built: 1953