Skip to content

128 Manhattan StreetJackson, NJ 08527

Built 1958

Last Sale Price
$133,000
Last Sale Date
Nov 18, 1988

Property Information

Block12923
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page129

Building Details

Building Class17
Description2SF21AG
Dwellings1
ZoningR9
Sq Footage1,712
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$234,900
49%
Improvement Value:$241,900
51%
Total Assessment$476,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,480+3.9%
2024$6,234+4.0%
2023$5,993+1.4%
2022$5,910+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 4719, Page 801

Property Built

Built

Year Built: 1958