Skip to content

41 Beam AvenueJackson, NJ 08527

Built 1959

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
May 8, 2023

Property Information

Block12925
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page129

Building Details

Building Class17
Description2SAL21AG
Dwellings1
ZoningR9
Sq Footage1,690
Acreage0.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$211,900
47%
Improvement Value:$235,500
53%
Total Assessment$447,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,877+3.9%
2024$7,578+23.3%
2023$6,148+1.5%
2022$6,060+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft1,690DeedBook 19378, Page 754Recorded5/15/2023

Property Sale

Sale
$436,000
Sq Ft1,690DeedBook 19025, Page 1975Recorded5/11/2022

Property Built

Built

Year Built: 1959