Skip to content

121 Manhattan StreetJackson, NJ 08527

Built 1956

Last Sale Price
$483,000
Last Sale Date
Aug 29, 2023

Property Information

Block13001
Lot55
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page130

Building Details

Building Class17
Description2SF21AG
Dwellings1
ZoningR9
Sq Footage1,712
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$234,900
48%
Improvement Value:$257,700
52%
Total Assessment$492,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,535+3.9%
2024$6,287+0.4%
2023$6,264+1.4%
2022$6,178+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$483,000
Sq Ft1,712DeedBook 19475, Page 223Recorded9/1/2023

Property Sale

Sale
$409,000
Sq Ft1,712DeedBook 18895, Page 1939Recorded2/4/2022

Property Built

Built

Year Built: 1956