Skip to content

14 London DriveJackson, NJ 08527

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 16, 2016

Property Information

Block13001
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page130

Building Details

Building Class17
Description1SFR1AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,900
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$306,300
56%
Improvement Value:$237,800
44%
Total Assessment$544,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,132+3.9%
2024$6,862+4.0%
2023$6,596+1.4%
2022$6,505+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$282,000
DeedBook 14436, Page 1822

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 13222, Page 709

Property Built

Built

Year Built: 1970