Skip to content

107 Manhattan StreetJackson, NJ 08527

Built 1953

Last Sale Price
$457,000
Last Sale Date
Feb 23, 2024

Property Information

Block13001
Lot58
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page130

Building Details

Building Class17
Description2SF21AG
Dwellings1
ZoningR9
Sq Footage1,712
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$233,400
48%
Improvement Value:$252,700
52%
Total Assessment$486,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,743+3.9%
2024$6,487+4.0%
2023$6,236+1.4%
2022$6,150+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$457,000
Sq Ft1,712DeedBook 19618, Page 1825Recorded2/29/2024

Property Built

Built

Year Built: 1953