Skip to content

34 Chelsea RoadJackson, NJ 08527

Built 1970

Last Sale Date
Feb 4, 2009

Property Information

Block13104
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page131

Building Details

Building Class17
Description1SFR1AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,612
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$313,500
45%
Improvement Value:$390,600
55%
Total Assessment$704,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,239+4.0%
2024$8,888+4.0%
2023$8,544+1.4%
2022$8,426+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1970