Skip to content

8 Winchester DriveJackson, NJ 08527

Built 1972

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Apr 26, 2022

Property Information

Block13104
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page131

Building Details

Building Class17
Description1SFZ2AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,262
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$306,300
49%
Improvement Value:$322,000
51%
Total Assessment$628,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,614+3.9%
2024$7,325+4.0%
2023$7,042+1.4%
2022$6,944+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000
Sq Ft2,262DeedBook 19012, Page 1243Recorded4/29/2022

Property Sale

Sale
$372,500
DeedBook 12406, Page 1125

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 10822, Page 1089

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 5622, Page 349

Property Built

Built

Year Built: 1972