Skip to content

20 Liverpool CourtJackson, NJ 08527

Built 1970

Last Sale Price
$385,249
Last Sale Date
Dec 19, 2018

Property Information

Block13105
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page131

Building Details

Building Class17
Description1SFR1AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,050
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$315,000
49%
Improvement Value:$321,600
51%
Total Assessment$636,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,548+3.9%
2024$8,224+4.0%
2023$7,905+2.7%
2022$7,699+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$385,249

From:

To:

Sq Ft2,050DeedBook 17343, Page 1802Recorded12/31/2018

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft2,050DeedBook 16254, Page 1745Recorded12/1/2015

Property Sale

Sale
$119,900
DeedBook 10117, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 1970