Skip to content

15 Winchester DriveJackson, NJ 08527

Built 1965

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Nov 23, 2016

Property Information

Block13105
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page131

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,021
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$306,300
46%
Improvement Value:$363,500
54%
Total Assessment$669,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,272+3.9%
2024$6,996+4.0%
2023$6,725+1.4%
2022$6,632+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft2,021DeedBook 16582, Page 1407Recorded11/29/2016

Property Sale

Sale
$262,000

From:

To:

Sq Ft2,021DeedBook 15951, Page 372Recorded12/2/2014

Property Built

Built

Year Built: 1965