Skip to content

36 Cambridge DriveJackson, NJ 08527

Built 1969

Last Sale Date
Feb 8, 2023

Property Information

Block13106
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page131

Building Details

Building Class17
Description2SF22AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,720
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$306,300
55%
Improvement Value:$252,900
45%
Total Assessment$559,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,962+4.1%
2024$5,726+4.2%
2023$5,495+1.5%
2022$5,415+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1969