Skip to content

5 Liverpool CourtJackson, NJ 08527

Built 1970

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Aug 25, 2017

Property Information

Block13105
Lot45
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page131

Building Details

Building Class17
Description2SF22AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,720
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$306,300
59%
Improvement Value:$210,100
41%
Total Assessment$516,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,464+3.9%
2024$6,219+4.0%
2023$5,978+1.4%
2022$5,895+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,720DeedBook 16856, Page 845Recorded8/31/2017

Property Built

Built

Year Built: 1970