Skip to content

11 Chelsea RoadJackson, NJ 08527

Built 1966

Last Sale Date
Feb 4, 2009

Property Information

Block13106
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page131

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,789
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,300
71%
Improvement Value:$127,800
29%
Total Assessment$435,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,666+3.9%
2024$7,375+4.0%
2023$7,090+1.4%
2022$6,992+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1966