Skip to content

24 Cambridge DriveJackson, NJ 08527

Built 1965

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Sep 15, 2022

Property Information

Block13106
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page131

Building Details

Building Class17
Description2SF22AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,804
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$310,600
51%
Improvement Value:$301,100
49%
Total Assessment$611,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,845+4.0%
2024$6,585+4.0%
2023$6,330+1.4%
2022$6,243+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft1,804DeedBook 19172, Page 590Recorded9/21/2022

Property Sale

Sale
$265,000
Sq Ft1,804DeedBook 18281, Page 689Recorded1/26/2021

Property Built

Built

Year Built: 1965