Skip to content

68 Buckingham DriveJackson, NJ 08527

Built 1973

Last Sale Price
$126,000
Last Sale Date
Mar 6, 1998

Property Information

Block13107
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page131

Building Details

Building Class17
Description1SFR1AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,671
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$306,300
57%
Improvement Value:$228,100
43%
Total Assessment$534,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,949+3.9%
2024$6,685+4.0%
2023$6,426+1.4%
2022$6,337+1.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 5567, Page 718

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 5183, Page 460

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 4906, Page 977

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4597, Page 496

Property Built

Built

Year Built: 1973