Skip to content

49 Cambridge DriveJackson, NJ 08527

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 1, 2018

Property Information

Block13201
Lot43
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page132

Building Details

Building Class17
Description1SFR1AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,696
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$306,300
57%
Improvement Value:$230,700
43%
Total Assessment$537,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,431+3.9%
2024$6,187+4.0%
2023$5,947+1.4%
2022$5,865+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$130,500
DeedBook 5082, Page 491

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 4824, Page 175

Property Built

Built

Year Built: 1970