Skip to content

4 Timber CourtJackson, NJ 08527

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 15, 2003

Property Information

Block13201
Lot52
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page132

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,820
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$311,100
48%
Improvement Value:$336,700
52%
Total Assessment$647,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,795+3.9%
2024$7,499+4.0%
2023$7,209+1.4%
2022$7,109+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 5087, Page 645

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4728, Page 742

Property Built

Built

Year Built: 1966