Skip to content

375 Brewers Bridge RoadJackson, NJ 08527

Built 1975

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Mar 2, 2022

Property Information

Block13401
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page134

Building Details

Building Class17
Description2SF21AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,545
Acreage2.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$395,000
53%
Improvement Value:$353,500
47%
Total Assessment$748,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,674+3.9%
2024$8,345+4.0%
2023$8,022+1.4%
2022$7,911+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000
Sq Ft2,545DeedBook 18948, Page 686Recorded3/14/2022

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 15383, Page 1996

Property Built

Built

Year Built: 1975