Skip to content

354 New Central AvenueJackson, NJ 08527

Built 1956

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Jun 20, 2023

Property Information

Block13701
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page137

Building Details

Building Class17
Description1SFR
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,190
Acreage0.77

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$312,000
60%
Improvement Value:$207,200
40%
Total Assessment$519,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,536+3.5%
2024$5,350+3.2%
2023$5,182+1.3%
2022$5,114+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$575,000
Sq Ft1,190DeedBook 19412, Page 871Recorded6/22/2023

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft1,190DeedBook 16405, Page 592Recorded5/27/2016

Property Built

Built

Year Built: 1956