Skip to content

202 New Central AvenueJackson, NJ 08527

Built 1978

Last Sale Price
$333,500
Last Sale Date
Jun 12, 2018

Property Information

Block14101
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page141

Building Details

Building Class17
Description2SF1AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,780
Acreage1.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,400
44%
Improvement Value:$349,600
56%
Total Assessment$625,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,551+3.9%
2024$8,226+4.2%
2023$7,893+3.4%
2022$7,636+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$333,500

From:

To:

Sq Ft1,780DeedBook 17162, Page 166Recorded6/29/2018

Property Built

Built

Year Built: 1978