Skip to content

214 Jackson Pines RoadJackson, NJ 08527

Built 1976

Last Sale Date
Apr 7, 2011

Property Information

Block14101
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page141

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,086
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$323,000
45%
Improvement Value:$396,400
55%
Total Assessment$719,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,126+3.9%
2024$8,780+4.0%
2023$8,440+1.4%
2022$8,323+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1976