Skip to content

19 Bridge CourtJackson, NJ 08527

Built 1985

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Aug 24, 2018

Property Information

Block14501
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page145

Building Details

Building Class17
Description2SFLAG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage3,012
Acreage0.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$357,200
39%
Improvement Value:$558,400
61%
Total Assessment$915,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,386+3.9%
2024$10,954+4.0%
2023$10,530+1.4%
2022$10,384+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000

From:

To:

Sq Ft3,012DeedBook 17231, Page 711Recorded9/6/2018

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 15317, Page 326

Property Sale

Sale
$257,500
DeedBook 5738, Page 242

Property Built

Built

Year Built: 1985