Skip to content

14 Bridge CourtJackson, NJ 08527

Built 1987

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Jan 15, 2019

Property Information

Block14501
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page145

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,189
Acreage0.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$378,800
45%
Improvement Value:$469,500
55%
Total Assessment$848,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,783+3.9%
2024$10,374+4.0%
2023$9,972+1.4%
2022$9,835+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft2,189DeedBook 17369, Page 736Recorded1/28/2019

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 4973, Page 672

Property Built

Built

Year Built: 1987