Skip to content

12 Bridge CourtJackson, NJ 08527

Built 1987

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Dec 29, 2005

Property Information

Block14501
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page145

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,572
Acreage1.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$383,100
44%
Improvement Value:$497,500
56%
Total Assessment$880,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,981+4.0%
2024$10,564+4.0%
2023$10,155+1.4%
2022$10,014+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$535,000
DeedBook 13001, Page 396

Property Built

Built

Year Built: 1987