Skip to content

9 Yorkshire DriveJackson, NJ 08527

Built 1972

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Jul 13, 2023

Property Information

Block14501
Lot40
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page145

Building Details

Building Class17
Description2SF22AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,822
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$306,300
52%
Improvement Value:$282,000
48%
Total Assessment$588,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,135+3.9%
2024$6,864+4.0%
2023$6,598+1.4%
2022$6,507+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000
Sq Ft1,822DeedBook 19435, Page 356Recorded7/19/2023

Property Built

Built

Year Built: 1972