Skip to content

11 Yorkshire DriveJackson, NJ 08527

Built 1972

Last Sale Price
$299,000
Last Sale Date
Dec 1, 2020

Property Information

Block14501
Lot41
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page145

Building Details

Building Class17
Description1SFR1AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,111
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$306,300
57%
Improvement Value:$230,200
43%
Total Assessment$536,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,831+3.9%
2024$6,572+2.5%
2023$6,411+1.4%
2022$6,322+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$299,000
Sq Ft2,111DeedBook 18278, Page 1842Recorded1/25/2021

Property Sale

Sale
$176,000
DeedBook 10802, Page 7

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 5177, Page 632

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 4607, Page 748

Property Built

Built

Year Built: 1972