Skip to content

10 Bridgewater CourtJackson, NJ 08527

Built 2001

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Dec 2, 2015

Property Information

Block14502
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page145

Building Details

Building Class18
Description2SFL1AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage4,175
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$363,000
23%
Improvement Value:$1,196,200
77%
Total Assessment$1,559,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,592+3.9%
2024$17,886+7.8%
2023$16,591+1.4%
2022$16,362+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$620,000

From:

To:

Sq Ft4,175DeedBook 16281, Page 1282Recorded12/31/2015

Property Sale

Sale
$349,800
DeedBook 10437, Page 1107

Property Built

Built

Year Built: 2001